Wstęp

Twórcy biorący udział w konkursie im. Teofila Ociepki nie pokończyli Akademii, nie wszystko wiedzą o perspektywie, geometrii, barwie, świetle. Tworzą intuicyjnie. To artyści z potrzeby serca. To ludzie o niezwykłej wyobraźni. Mają innym wiele do przekazania. Własną, niepowtarzalną interpretację rzeczywistości, osąd wielkich i małych spraw, wrażenia z przeczytanych książek obejrzanych filmów, słuchanej muzyki i swoje marzenia. Ich prace nie poddają się klasyfikacji zaszeregowaniu. Wykonane w różnych technikach intrygują zawartym w nich przekazem i ciekawą formą. Niektóre malowane szeroko nakładaną plamą barwną, inne wykonane z niezwykłą precyzją, kolejne w formie znaku, bardzo proste i oszczędne w artystycznym zapisie. Te obrazy, rysunki, grafiki można analizować bez końca. Zawsze pozostaje w nich doza tajemnicy. Ich autorzy tworzą tak, jak im nakazuje wewnętrzna energia. Niemalże o wszystkich można powiedzieć, że są wyjątkowi, oryginalni. Bo ich prace są niezwykłe, tak jak dzieła Teofila Ociepki. Tych artystów trzeba wspierać. Niektórzy z nich, sami, mogą zagubić się w wielkim świecie. To czyni Wojewódzki Ośrodek Kultury w Bydgoszczy. Ogólnopolski Konkurs im. Teofila Ociepki jest dla tych artystów świętem. A my, widzowie, możemy popatrzeć na świetną sztukę. Na VI Ogólnopolski Konkurs Malarski im. Teofila Ociepki napłynęło ponad 500 prac.

Elżbieta Kantorek

Wystawę pokonkursową można było oglądać w dniach 07-29.10.2006 w Czerwonym Spichrzu na Wyspie Młyńskiej-Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Imprezę zrealizowano przy pomocy środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Imprezę zrealizowano w ramach programu operacyjnego "Rozwój Inicjatyw Lokalnych" ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego