Zwierza i ludzie

09/05/2019 - 21/06/2019


9 maja w Salonie Hoffman KPCKodbył się wernisaż połączony z premierą filmu dokumentalnego „Siedem życzeń Małgosi Lehmann” autorstwa Adama Gajewskiego i Artura Owczarzaka. Ekspozycja w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury była wystawą towarzyszącą 12. Ogólnopolskiemu Konkursowi Malarskiemu im. Teofila Ociepki. 

Adam Dembiński, Genowefa Magiera, Zdzisław Nitka, Włodzimierz Rosłon, Helena Szczypawka Ptaszyńska, Krzysztof Wiśniewski. Łączy ich niesamowita ekspresja, ładunek emocjonalny dzieł i szczerość wypowiedzi. Wszystko pozostałe dzieli. Inne doświadczenia, punkty wyjścia, zwyczajna ludzka kondycja, skrajnie różne koleje życia. Zdzisław Nitka – profesor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, juror naszego konkursu. Włodzimierz Rosłon, Krzysztof Wiśniewski, nieżyjący już Adam Dembiński – pensjonariusze DPS w Brwilnie, którzy w tworzeniu znaleźli antidotum na ułomności życia. Genowefa Magiera – intensywną przygodę z twórczością rozpoczęła mając ponad 80 lat. Helena Szczypawka Ptaszyńska „rzeźbiarski Janko Muzykant” zawsze odczuwała imperatyw tworzenia, mimo niechęci wiejskiego środowiska, w którym funkcjonowała.

„Prace Zdzisława Nitki nawiązujące swoim charakterem do tej surowej, nieoszlifowanej i spontanicznej sztuki artystów art brut, wprowadzają do wystawy element dyskursu na temat kategorii i granic sztuki. Czy poddawanie jej klasyfikacji na „wysoką”, opartą na wiedzy akademickiej i sztukę nieuczoną, intuicyjną, wypływająca z wewnętrznej potrzeby ludzi często obciążonych różnymi dysfunkcjami psychicznymi, wpływa na jej odbiór, wartościowanie? Czy, niezależnie od umiejętności warsztatowych artystów i przypisywanego im statusu, można ich prace zestawić na jednej płaszczyźnie, odwołując się do zawartego w nich przesłania, ładunku emocjonalnego, do tego czym zachwycają, poruszają, zaskakują? Nowatorska formuła wystawy dotycząca doboru artystów i możliwości konfrontacji ich dzieł, stwarza doskonałą okazję do odpowiedzi na te pytania, prowokuje do przemyśleń i być może do rewizji własnych poglądów na sztukę.”

Cytat z tekstu napisanego do wystawy przez Bożenę Olszewską, również jurorkę konkursu, z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

Wystawę zrealizowano przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego.