Piękna nasza Polska cała: Ormianie, otwarcie wystawy i prelekcja – fotorelacja

03/04/2023 - 30/04/2023


Ormianie to nacja, której historia naznaczona jest wyjątkowymi aktami ludobójstwa, prześladowaniem na tle religijnym i narodowościowym, a wielkie cierpienie skłoniło tysiące ludzi do emigracji i zakładania narodowych wspólnot w wielu państwach świata, w tym w Polsce. Ormianie mają 2500-letnią historię, stanowią najstarszy chrześcijański naród – chrzest przyjęli w 301 roku n.e. W Polsce od wieków spolegliwie wpływali na pomyślność kraju i współtworzyli jego kulturę. Trudnili się głównie handlem i rzemiosłem. Wprowadzili wiele elementów pochodzących z krajów wschodnich, wzbogacając polską tradycję i dziedzictwo narodowe. Ormiańskim kupcom zawdzięczamy pojawienie się w naszym kraju szlachetnych tekstyliów, nieznanych towarów spożywczych, przypraw, bakalii, trunków oraz lekarstw.
Przez stulecia Ormianie jako mniejszość narodowa asymilowali się, zachowując swoją kulturę, wiarę i do dzisiaj pielęgnują swoje tradycje, zaznaczając swoją odrębność, a jednocześnie oddanie ojczyźnie, którą dla wielu z Nich jest Polska.
Cykl Piękna nasza Polska cała poświęcony jest prezentacji tradycji i zwyczajów różnych obszarów etnograficznych i mniejszości narodowych naszego kraju. Prezentowaliśmy już historię, kulturę, tradycje i obecną sytuację m.in. Tatarów, Łemków i Bambrów.
Tegoroczna odsłona cyklu poświęcona została właśnie Ormianom. W ramach projektu zaprezentowano  wystawę oraz prelekcję przybliżającą historię tego niezwykłego narodu. Wernisaż wystawy odbył się 3 kwietnia 2023 w Salonie Hoffman. Gośćmi spotkania byli prezes Fundacji Kultury i Dziedzictwa Ormian Polskich Pani Maria Ohanowicz-Tarasiuk i dr Marcin Majewski, którzy wygłosili prelekcję. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.

Wystawa trwała do 30 kwietnia 2023 roku.

Fotorelacja: