„gdzie miłość i zgoda . . .” czyli makatka prawdę Ci powie

07/04/2017 - 12/05/2017


Wystawa wybranych prac z kolekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej

wernisaż w piątek, 7 kwietnia o godz. 18.00

połączony z wykładem Elżbiety Piskorz-Branekovej, kolekcjonerki i kuratora wystawy

 

Kolekcja gromadzona przez lata liczy kilkaset makatek z całej Europy, o różnej tematyce, z których większość powstała w ubiegłym wieku.

O jej powstaniu, swojej fascynacji zjawiskiem, historii i znaczeniu makatki w mieszkalnych wnętrzach opowie nam pani Elżbieta Piskorz-Branekova na wernisażu 7 kwietnia.

„Ojczyzną” makatek były Niemcy, gdzie używano ich już w połowie XIX w., później zaczęły być modne i w innych krajach Europy. Najpierw w domach mieszczańskich, a potem robotniczych i wiejskich. Okres największej ich popularności to lata 6,. XX w. Najczęściej przyozdabiały one kuchnie.

Hafty na najstarszych makatkach były jednobarwne, przeważnie niebieskie, w latach 30 XX w. coraz częściej wielokolorowe. Z czasem obok wyszywanych zaczęły występować także zdobione jedno lub wielobarwnym drukiem.

Makatki pełniły rolę schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie.

                                                                                                                             Elżbieta Piskorz-Branekova 7 kwietnia – 12 maja 2017