Pryzmont Teresa

Jest jedną z najbardziej wytrawnych i utytułowanych kontynuatorek tradycji tkackiej na Podlasiu. Urodziła się w 1940 r. we wsi Kupisk koło Janowa.
Tkać nauczyła się pomagając matce, która tkała na własne potrzeby. Pierwsze samodzielne prace w postaci lnianych worków na zboże wykonała w wieku 11 lat, a pierwszą tkaninę dwuosnowową w 1974 r.
Chętnie tworzy tkaniny tematyczne, wykorzystując wzory tradycyjne. Najczęściej przedstawia w nich tematy związane z życiem na wsi takie jak; „Zabawa na wsi”, „Zabawa w lesie przy ognisku”, „Wesele”, „Las”, „Moje gospodarstwo”, „Kulig”, „Kolędnicy”, ”Szopka”, „Zwierza”, „Pasieka”. „Dokonania artystyczne Teresy Pryzmont zyskały szerokie uznanie. Jest ona laureatką wielu konkursów wojewódzkich i krajowych, stypendystką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochrony dóbr kultury na rok 2007 a także medalu „Gloria Artis”, przyznanego jej w 2009 roku.
Tkaniny Teresy Pryzmont dekorują wiele wnętrz mieszkalnych.Trafiły do kolekcji muzeów, galerii za granicą, m.in. do Szwajcarii, Francji, Niemiec, USA, Kanady. Szczególne zasługi wnosi również w upowszechnianie podlaskiego tkactwa dwuosnowowego poprzez uczestnictwo w programie „Ginące zawody”. Chętnie dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, których interesuje ta unikalna umiejętność. Do jej pracowni trafiają miłośnicy tkaniny dwuosnowowej pragnący poznać zarówno wyroby jak i sposób ich powstawania na ręcznym warsztacie.
Od 1980 roku należy Białostockiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, którego była wieloletnim prezesem.
W 1994 r. za swoją twórczość uzyskała prestiżową nagrodę im. Oskara Kolberga.
/z monografii Teresy Pryzmont – Wojciech Kowalczuk/