Wystawa prac plastycznych uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas Diecezji Bydgoskiej
12/03/2010 - 09/04/2010
„Warsztat Terapii Zajęciowej „Tęcza” Caritas Diecezji Bydgoskiej od 14 lat realizuje zadania z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, zmierzające do ogólnego rozwoju i poprawy sprawności uczestnika, przygotowania go do możliwie niezależnego, samodzielnego i aktywnego życia w środowisku. Wiodącą formą rehabilitacji prowadzoną w WTZ jest terapia zajęciowa. Stanowi ona ważny elementem aktywizowania osób niepełnosprawnych, głównie poprzez zajęcia praktyczne prowadzone w pięciu specjalistycznych pracowniach tj.: gospodarstwo domowe, ogrodnictwo, stolarnia, rękodzieło artystyczne i mała poligrafia. Zajęcia dostosowane są do sytuacji, wydolności psychicznej i fizycznej, sprawności manualnej, motywacji do działania, aktualnego stanu zdrowia, uwzględniając jednocześnie cechy osobowości, zdolności i zainteresowania każdego uczestnika warsztatu. Warsztat nasz realizuje program terapii przez twórczość, terapii przez pracę, formy rehabilitacji społecznej. Warsztat zakłada, buduje i rozwija społeczność osób niepełnosprawnych i osób w pełni zdrowych (pracownicy, opiekunowie, rodzice). To obcowanie społeczne polega na odnajdywaniu dla siebie różnych form aktywności takich jak warsztaty artystyczne, uprawa ogrodu, turystyka, sport, koncerty, nauka zawodu. W ten sposób uczestnik podejmuje próbę racjonalizacji swego czasu, odnajduje grupę wsparcia i identyfikacji, tworzy społeczność otwartą, bezpieczną i zapewniającą kontakt i działanie społeczne. Współczesna pedagogika twórczości przyjmuje założenie, że każdy człowiek posiada predyspozycje twórcze, przy czym nie koniecznie są one identyfikowane z uzdolnieniami artystycznymi. Zaangażowanie całej swojej osobowości w jakąś ideę czy sprawę może nas przynaglać do działania niekonwencjonalnego, nowego dla nas samych i dla grupy. Poddajemy się procesowi samorealizacji przez wykorzystanie własnych zasobów twórczych. Twórczość indywidualna stanowi pozawerbalny komunikat o naszych doświadczeniach. Nosimy w sobie pierwotną potrzebę wizualizacji naszych emocji, wyobrażeń czy zranień. W procesie twórczym uzewnętrzniamy je w sposób mniej dla nas bolesny; dla grupy bardziej czytelny. Mają one charakter spontaniczny, neutralizujący stres mówienia o swoich problemach, bardziej szczery i otwarty na wypowiedzi twórcze innych. W arteterapii ważny jest skutek, zmiana, poruszenie wewnętrzne. Przeżycia artystyczne tkwiące w każdym uczestniku mają wyzwalać w nim procesy integracyjne, wzmacniać komunikację, oczyszczać relacje międzyludzkie i budować pozytywne postawy prospołeczne.
Sztuka osób niepełnosprawnych jest środkiem i celem prowadzonej w warsztacie terapii. Zauważamy i cieszymy się, że staje się ona przedmiotem profesjonalnie prowadzonych kampanii promocyjnych, ponieważ granice sztuki niepełnosprawnych artystów i twórców w pełni sprawnych zacierają się. Sztuka staje więc ponad podziałami. Poprzez nasze prace mówimy dziś do Państwa, stoimy przed wami –my, na co dzień „niewidzialni”. Od dwóch lat wystawiamy swoje prace w Pierogarni pod Aniołami prowadzonej przez Caritas Diecezji Bydgoskiej. Dzisiaj prezentujemy nasz dorobek w gościnnej Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Stara Ochronka” w Bydgoszczy.
Życzymy wszystkim wam, aby nasze prace przyniosły nie tylko wrażenia estetyczne, ale przywróciły wiarę w pozytywną siłę twórczego działania, które przekracza granicę cierpienia i nie stygmatyzuje nim prawdziwej sztuki.”
Grażyna Bieńkowska
Instruktor Pracowni Rękodzieła Artystycznego
Galeria: