PAJĄKI – tradycyjna ozdoba domu na Pałukach i Kujawach

06/12/2012 - 13/01/2013
Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Wojewódzkiego Ośrodka Kultury i Sztuki w Bydgoszczy Stary Rynek 18 zaprasza na wernisaż 6 grudnia 2012, w czwartek, godz. 17.00. Wystawa będzie czynna do 13 stycznia 2013 roku.
 
Pająki pojawiają się w tradycji większości ludów świata i ich historia sięga czasów dużo wcześniejszych niż wycinanek. W Polsce są symbolem urodzaju i ozdobą izby, pełnią funkcję magiczno-obrzędową. W wiejskich domach zawieszane pod powałą,  jesienią, przy okazji ważnych świąt, co roku wymieniane na nowe. Od początku XX w. pająki w Polsce wykonywane są ze słomy i bibuły, w różnych kształtach: krystaliczne,  od bardzo prostych graniastosłupów, po skomplikowane konstrukcje, w kształcie kuli, w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz.
Na wystawie zaprezentujemy pająki z naszego regionu, Kujaw i Pałuk.
Pająki kujawskie to dzieła Aleksandry Zawackiej i Wandy Okupskiej. Panie zajmują się plastyką zdobniczą i obrzędową. Wykonują kwiaty z bibuły, rózgi, bukiety, pisanki, pająki. Aleksandra Zawacka jest prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddział Włocławek. Tworzy od 1992 roku. Jest szczęśliwą babcią Wiktorii, Patrycji i Zuzi i ma nadzieją, że to będą jej następczynie.
Pająki pałuckie powstały w Kole rękodzieła działającym przy Szubińskim Domu Kultury, którego inicjatorką jest Jadwiga Bołka a instruktorką Małgorzata Bołka.  Główną dziedziną sztuki jaką się Koło zajmuje jest zdobnictwo wnętrz. Dzieci i młodzież uczą się jak zrobić pająki różnego kształtu, bukiety kwiatowe, żniwne, wianki, rózgi i  kropidła pałuckie. Już jako osoby dorosłe biorą udział w Konkursach Sztuki Ludowej, na rękodzieło, między innymi w Szubinie, otrzymują nagrody i wyróżnienia, są kontynuatorami lokalnej tradycji.   Szubin jest największym ośrodkiem zdobnictwa regionu Pałuk.
 
Galeria: