Kosmos i kropka. Maciej Jeliński – malarstwo – fotorelacja

11/05/2018 - 01/06/2018


Maciej Jeliński „Kosmos i kropka” malarstwo
wystawa z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej
11 maja – 1 czerwca 2018
wernisaż odbył się w piątek, 11 maja o godz. 18.00

Wernisażowi towarzyszył występ zespołu Sierżant Baker ze Żnina wykonującego muzykę ska-reggae-folk.


Maciej Jeliński urodził się w Szubinie w 1967 roku, gdzie mieszka i tworzy do dziś. W grudniu 2008 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego za twórcze dokonania w dziedzinie animacji kultury. 
Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym, rysunkiem i instalacją. Jego twórczość charakteryzują dwie rzeczy: duża dekoracyjność i synteza form. W oryginalny sposób interpretuje sztukę australijskich Aborygenów. Znając ich prace, z początku naśladując ich technikę „kropkowania” przez lata wykształcił swój własny styl w malarstwie: na płaskie kolory nakłada struktury barwnych kropek, kółeczek, które harmonizują z tłem płaszczyzny. Stosując abstrakcyjne barwy i kształty nadaje malowanym przedmiotom i postaciom zupełnie nowy wymiar. W roku 1999 zrealizował wraz z zespołem „Krzyk” projekt pn. „Harmonia obrazu i dźwięku”. Składał się on z kilku koncertów sprzęgniętych z projekcją slajdów i wystawami malarstwa Macieja (m.in. grudzień ’99- Węgliszek). 
W dorobku twórczym ważne miejsce zajmują happeningi, stworzył ponad 20 instalacji m.in. „Płonące wieże Babel” (budowane z pomalowanych kropkami tekturowych rur, wiązanych ze sobą sznurkiem), które następnie palił. 
Swoje prace prezentował na ponad 30 wystawach indywidualnych i 40 zbiorowych. Do ważniejszych należą: Dinxperlo (Holandia), Koszalin, Lubostroń, Mogilno, Bydgoszcz, Inowrocław, Solec Kujawski, Wągrowiec, Nakło, Janowiec Wlk.
Jest członkiem szubińskiej grupy plastyków „PLAMA’S”, z którą związany jest już od 30 lat, a przez 15 lat prowadził Galerię przy SDK w Szubinie, organizując comiesięczne wystawy artystom z kraju i zza granicy. Prowadził też razem z żoną prywatną galerię „Korytarzyk’09” w Szubinie. 
W Bydgoszczy obejrzą Państwo wystawę retrospektywną prac autora z okazji 30-lecia pracy twórczej.
Zapraszamy gorąco na to niecodzienne wydarzenie.

Zobacz fotorelację…