Gdzie miłość i zgoda…czyli makatka prawdę Ci powie

07/04/2017 - 12/05/2017


Wystawa wybranych prac z kolekcji Elżbiety Piskorz-Branekovej
Kolekcja gromadzona przez lata liczy kilkaset makatek z całej Europy, o różnej tematyce, z których większość powstała w ubiegłym wieku.
O jej powstaniu, swojej fascynacji zjawiskiem, historii i znaczeniu makatki w mieszkalnych wnętrzach opowie nam pani Elżbieta Piskorz-Branekova na wernisażu 7 kwietnia o godzinie 18.00.
„Ojczyzną” makatek były Niemcy, gdzie używano ich już w połowie XIX w., później zaczęły być modne i w innych krajach Europy. Najpierw w domach mieszczańskich, a potem robotniczych i wiejskich. Okres największej ich popularności to lata 6,. XX w. Najczęściej przyozdabiały one kuchnie.
Hafty na najstarszych makatkach były jednobarwne, przeważnie niebieskie, w latach 30 XX w. coraz częściej wielokolorowe. Z czasem obok wyszywanych zaczęły występować także zdobione jedno lub wielobarwnym drukiem.
Makatki pełniły rolę schematycznego, obrazkowego leksykonu, który kreował wartości uważane za najważniejsze w życiu człowieka. Jego ideą było wskazanie wzorców do naśladowania dotyczących zarówno codziennego postępowania, jak i współżycia w rodzinie.
Elżbieta Piskorz-Branekova

Wystawę będzie można oglądać do 12 maja 2017 roku

zaproszenie makatki 2017

Fotorelacja z wernisażu