Wieczór z tkaniną unikatową – fotorelacja

27.10.2017

TKANINA PO STAREMU I TKANINA OD NOWA

9 listopada o godz. 17 zapraszamy na minikonferencję w przerwie pomiędzy edycjami warsztatów tkackich towarzyszących Ogólnopolskiemu Przeglądowi Amatorskiej Tkaniny Unikatowej. Spotkanie zakłada także wspólną też dyskusję przy kawie po prelekcjach połączonych z prezentacjami. Wszystkie te wydarzenia odbędą się dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Pierwszą prelekcję na temat historii tkactwa w polskiej tradycyjnej kulturze ludowej z uwzględnieniem regionalnych różnic i odrębności przeprowadzi Kinga Turska Skowronek, etnograf, starszy kustosz Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej Prufferowej w Toruniu.
Drugą o aktualnej kondycji tkactwa, transformacjach, inspiracjach tkaniną ludową w sztuce współczesnej, zdobnictwie i współczesnym wzornictwie wygłosi Anna Demska, antropolog kultury, kustosz w Ośrodku Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego w Warszawie.
Obie Panie są znawczyniami tematu, prowadzącymi badania naukowe w swoich macierzystych muzealnych placówkach i gorącymi propagatorkami tkactwa.
Na naszym terenie to wątki rzadko poruszane, a niezmiernie interesujące, tkanina to wciąż bardzo ważny element w otaczającej nas przestrzeni.

Więcej zdjęć…

Facebook